kredyty konsolidacyjne

Czy kredyt opłacalny to zawsze korzystne rozwiązanie?

Kredyty konsolidacyjne to w wielu wypadkach nader ciekawa opcja pozwalająca na znaczne zmniejszenie miesięcznych kosztów obsługi zadłużenia. Warto jednak wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny nie okaże się opcją dostępną dla wszystkich. Co więcej, w niektórych wypadkach nawet znalezienie ciekawej oferty konsolidacji naszych kredytów w innym banku niewiele pomoże ze względu na zapisy w umowie z aktualnym kredytodawcą.

Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny?

Praktyka dowodzi, że kredyty konsolidacyjne często mylnie utożsamia się z produktami mającymi służyć tzw. oddłużaniu. Aktualnie zresztą sporo firm pożyczkowych reklamuje swoje usługi jako np. pożyczki na oddłużenie, kredyty na oddłużenie lub nawet pożyczki konsolidacyjne. Ten swoisty chaos pojęciowy potęgowany przez marketing podmiotów rynku finansowego sprawia, że klienci często nie do końca wiedzą, jak właściwie działa kredyt konsolidacyjny.

Przypomnijmy więc, że zgodnie z prawem kredytów konsolidacyjnych mogą udzielać jedynie banki. Sama konsolidacja kredytów polega zaś w skrócie na przeniesieniu istniejących zobowiązań do innego kredytodawcy, często na znacznie korzystniejszych warunkach. Więcej dokładnych informacji na temat kredytów konsolidacyjnych czytelnik znajdzie pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-konsolidacyjny/

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Co bardzo ważne, kredyt konsolidacyjny często jest traktowany przez bank jako nowe zobowiązanie finansowe. Oznacza to, że jeżeli posiadamy np. kredyty na kwotę 15 tysięcy złotych oraz jesteśmy zainteresowani konsolidacją na taką samą sumę, to może nam być potrzebna zdolność kredytowa na finansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych. Przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny z pewnością warto więc zapytać w banku(stacjonarnie lub telefonicznie) w jaki sposób obliczana jest zdolność kredytowa klienta w odniesieniu do oferty kredytów konsolidacyjnych.

Przeszkodą może być także negatywna historia kredytowa. Należy pamiętać, że np. BIK przechowuje oraz udostępnia nie tylko informacje na temat niespłaconych zobowiązań, ale w niektórych wypadkach także informacje na temat opóźnień w spłacie. Co więcej, notowane są nie tylko „wpadki” dotyczące kredytów gotówkowych, ale także kart kredytowych, zakupów ratalnych a w niektórych wypadkach również pożyczek pozabankowych(jeżeli dana instytucja pożyczkowa współpracuje z BIK lub BIG Info Monitor).

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze jest opłacalny?

Tutaj tak naprawdę wszystko będzie zależeć od zapisów jakie znajdują się w umowie z naszym obecnym kredytodawcą. Co do zasady, oferty konsolidacji w innym banku dla nowych klientów są bardziej korzystne finansowo. Banki jednak zdają sobie sprawę z konkurencji, zaś możliwość wcześniejszej całkowitej spłaty zobowiązania przez klienta to element wchodzący w skład ryzyka kredytowego ponoszonego przez bank(dokładniej mówiąc, jest to ryzyko kredytowe pasywne).

Stąd też w wielu wypadkach może okazać się, że wcześniejsza spłata już posiadanego kredytu będzie wiązać się z określonymi opłatami, pośrednimi lub bezpośrednimi. Może to być np. opłata za złożenie dyspozycji wcześniejszej spłaty ale także różne dodatkowe opłaty związane np. z pozyskaniem potrzebnych dokumentów. Przed zdecydowaniem się na konsolidację w innym banku należy więc oczywiście dokładnie policzyć, czy kredyt konsolidacyjny w naszym wypadku faktycznie okaże się opcją opłacalną.</p

Dodaj komentarz