jak wybrac kredyt w banku

Jak wybrać ofertę banku, kiedy pilnie potrzebujemy kredytu gotówkowego?

Często w naszym życiu spotykają nas sytuacje, kiedy niezbędny jest nam dodatkowy zastrzyk gotówki. Czy to awaria sprzętu AGD, wycieczka, której nie uwzględniliśmy w domowym budżecie czy komunia chrześniaka. Pojawia się wtedy pytanie, jaką ofertę banku wybrać, kiedy szukamy kredytu gotówkowego. Obecnie każdy bank oferuje nam wiele propozycji kredytów, lecz by podjąć odpowiednią decyzję, musimy głębiej zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze w procesie wyboru kredytu.

Koszty kredytu gotówkowego

Decydując się na wzięcie kredytu, podstawowym kryterium powinny być dla nas całkowite koszty kredytu. Oprócz oprocentowania, które obecnie zgodnie ze stawką referencyjną Narodowego Banku Polskiego wynosi 10%, banki zawierają dodatkowe opłaty, które powiększają całkowity koszt kredytu. Bardzo często spotkać można dodatkowo naliczaną prowizję za udzielenie kredytu. Jest to cena, za jaką bank jest nam w stanie udzielić kredytu. Wartość ta może być wyrażona procentowo lub bezpośrednio kwotowo. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy w bank automatycznie nalicza opłatę za ubezpieczenie kredytu. Jest to w przeważającej większości koszt nieobowiązkowy. Zakres ubezpieczenia obejmuje sytuacje, gdy kredytobiorca nie traci swoje źródło dochodu. Wtedy ubezpieczyciel pokrywa wszystkie koszty kredytu. Podczas analizowania ofert banków, zwracajmy zawsze uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale na całkowite koszty kredytu.

Czas trwania kredytowania

Każdy bank oferuje inne okresy trwania umowy kredytowej. To, jaką ofertę wybierzemy zależy ściśle od naszych prywatnych preferencji. Decydując się na kredyt o długim okresie spłaty, bank zwykł naliczać większe prowizji. Im krótszy okres kredytowania, tym prowizja bankowa maleje. W przypadku wnioskowania o kredyt z okresem dłuższym niż 4-5 lat, warto zwrócić również uwagę na to, czy oprocentowanie jest zmienne, czy stałe. W przypadku zmiennego oprocentowania istnieje szansa, że w przyszłości stopa procentowa ulegnie zmniejszeniu, co automatycznie obniży nasze koszty kredytu.

Łatwość uzyskania kredytu

Wszystkie banki stosują bardzo podobne mechanizmy skanowania klientów wnioskujących o kredyt gotówkowy. Zastanawiając się nad tym, jaką ofertę banku wybrać, musimy mieć choćby podstawową świadomość tego, jak wygląda nasza historia kredytowa. Wszystkie instytucje bankowe obecnie korzystają z Biura Informacji Kredytowej, która zbiera informację na temat naszych wszystkich zobowiązań kredytowych, ich wielkości oraz naszej terminowości spłacania. Dzięki temu bank jest w stanie syntetycznie oszacować, czy udzielając nam kredytu, może być spokojny o to, iż rata zostanie spłacona zgodnie z warunkami harmonogramu. Warto pamiętać o tym, iż choć wszystkie banki korzystają z powyższej bazy, każdy bank posiada swoje widełki, zgodnie z którymi klient może uzyskać zgodę na kredyt. Fakt, iż w jednym banku odmówiono nam kredytu ze względu na nieterminową spłatę nie oznacza automatycznie, iż inny bank również się nie zgodzi.

Powyższe trzy kryteria powinny być podstawowe dla każdej osoby, która myśli o wnioskowaniu o kredyt. Więcej przydatnych dla każdego kredytobiorcy informacji można uzyskać poniżej: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/.

Dodaj komentarz