skarbonka

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Kilka porad.

Oszczędzanie pieniędzy polega na stopniowej redukcji wydatków, które nie są nam niezbędne. Zarówno jeżeli chodzi o wydatki mieszkalne, samochodowe, ubraniowe czy typowo konsumenckie, jak na przykład wyjście do restauracji. Długofalowe oszczędzanie pozwoli nam zbudować środki finansowe, dzięki którym będziemy mogli pozwolić sobie na zakup jakiegoś długo wyczekiwanego przedmiotu, będziemy mogli zainwestować te pieniądze i przy trafnej inwestycji pomnożymy je. Ponadto oszczędzanie pozwala stworzyć rezerwę finansową, która na wypadek nieplanowanego zdarzenia uchroni nas przed pożyczką bankową lub chwilówką.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie należy zacząć od teraz. Nie odkładać tego na później, bo im później zaczniemy tym, co logiczne, dłużej będzie trwała nasza droga ku stabilizacji finansowej. Oszczędzanie pieniędzy tak naprawdę nie jest niczym wyjątkowym, niczym trudnym i każdy z nas mając odpowiednie chęci z pewnością sobie z tym poradzi. Po pewnym czasie będzie nam tylko łatwiej, gdyż widok stopniowo gromadzonych i powiększających się funduszy zadziała motywująco.

Oszczędzanie na transporcie

Wraz z wszechobecnymi samochodami każdy z nas przywykł do dojeżdżania do pracy i choć z pewnością jest to wygodne, to o ile mamy taką możliwość możemy zacząć korzystać z transportu publicznego, który w zatłoczonych miastach jest niejednokrotnie szybszy od jazdy w korku. Podróżując pociągiem, autobusem czy tramwajem mamy czas, żeby poczytać wiadomości, książkę lub zaplanować dzień albo zakupy. Alternatywa ta niesie ze sobą wiele plusów, a przy tym pozwoli nam zaoszczędzić całkiem sporo na paliwie i częściach eksploatacyjnych pojazdu mechanicznego.

Oszczędzanie w mieszkaniu

Każdy z nas czasem musi kupić coś niezbędnego do mieszkania. Nowy kran bo stary przecieka, nowe łóżko bo stare jest niewygodne. Jednakże należy uważać, żeby zakupy ograniczały się do tych najpotrzebniejszych. Kiedy oszczędzamy pieniądze nie ma sensu wydawać ich na nową szafkę, bo stara się porysowała, dużo lepszym pomysłem będzie przemalowanie specjalną farbą lub wykorzystanie innego z dostępnych rozwiązań na usunięcie rysy.

Oszczędzanie na ubraniach

Dokładne przejrzenie szafy, uporządkowanie starych ubrań może nam niejednokrotnie przynieść większe korzyści niż wyjazd do sklepu i niepotrzebne uszczuplenie portfela. Wielu blogerów i blogerek z pewnością podpowie jak w odpowiedni sposób wykorzystać stare ubrania, tak aby wciąż ubierać się modnie.

Oszczędzanie na jedzeniu

Choć na jakości jedzenia zdecydowanie nie warto oszczędzać to poświęcając czas na przygotowanie obiadu albo bułki na śniadanie sprawi, że nie będziemy niepotrzebnie przepłacać.
Warto też zwrócić uwagę na posiłki, które są proste w przygotowaniu, smaczne i możemy je trzymać w lodówce przez dłuższy czas. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzimy pieniądze ale i swój czas. Warto zwrócić również uwagę na słodkości, czy gotowe napoje typu coca-cola i zastanowić się czy nie możemy z nich zrezygnować.

Nie daj się reklamom!

Reklamy atakują z każdej strony, prezentowane są w taki sposób, aby namówić nas do zakupu różnego rodzaju produktów, których wcale nie potrzebujemy. Robiąc oszczędne zakupy trzeba pamiętać, żeby unikać swoistego „chciejstwa”, czyli zakupu rzeczy które po krótkim czasie staną się kompletnie zbędne. Chęć kupienia czegoś nie powinna być dla nas wystarczająca, koniecznym jest aby szła za tym użyteczność.

Podsumowując, żeby zacząć oszczędzać należy przede wszystkim wyrobić w sobie pewien nawyk. Kontroluj wydatki, myśl jak unikać tych niepotrzebnych. Ciągle szukaj i zastanawiaj się w jaki sposób jesteś w stanie zostawić dodatkowe złotówki w portfelu. Pod koniec każdego miesiąca analizuj koszty, zachowuj paragony i myśl w jaki sposób w nadchodzących miesiącach możesz zaoszczędzić jeszcze więcej. Kontroluj liczniki mediów, czyli wodę, gaz i prąd. Zamiast wyjścia do kina czy restauracji spróbuj darmowych alternatyw miłego spędzania czasu, takich jak chociażby spacer po parku, czy wspólne bieganie z partnerem lub partnerką.

Dodaj komentarz