kredyt hipoteczny

Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania czy budowę domu za gotówkę. Najczęściej muszą się one posiłkować kredytem bankowym. Na co dokładnie może być przeznaczony kredyt hipoteczny? Czy każdy może się o niego starać? Jakie są jego koszty? Postanowiliśmy szczegółowo prześwietlić te temat.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny należy do tak zwanych kredytów celowych. Oznacza to, że musi być przeznaczony na ściśle określony cel, którym może być:

 • zakup i wykończenie mieszkania lub domu,
 • zakup działki,
 • budowa lub rozbudowa domu

Z racji wysokiej kwoty jest zobowiązaniem długoterminowym, gdyż jego spłata może być rozłożona nawet na okres 30 lat. Jego zabezpieczeniem jest finansowana nieruchomość, na której ustanowiona jest hipoteka na rzecz banku. Pełnoprawnym właścicielem można więc zostać dopiero po jego całkowitej spłacie.

Co wpływa na całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Przeglądając oferty banków można zauważyć, że różnią się one od siebie wysokością raty. Z czego to wynika? Wpływ na to ma kilka czynników. Do najważniejszych z nich należą:

 • oprocentowanie nominalne,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • opłata przygotowawcza,
 • ubezpieczenie pomostowe,
 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego,
 • ubezpieczenie na życie,
 • ubezpieczenie nieruchomości,
 • produkty dodatkowe np. konto osobiste lub karta kredytowa

Największe znaczenie ma oprocentowanie, które składa się z dwóch elementów: stałej marży banku oraz zmiennego WIBOR-u. Ten drugi sprawia, że wysokość raty rośnie w przypadku podwyższenia stóp procentowych i spada, gdy są one obniżane. Z kolei wysokość marży uzależniona jest m.in. od oceny ogólnej kredytobiorcy oraz wysokości wkładu własnego.

Żeby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny trzeba zestawić więc wiele ofert i szczegółowo je porównać. Najlepiej skorzystać z dostępnego na https://money24.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/ rankingu kredytów hipotecznych. Pozwala on w wygodny sposób sprawdzić, jakie warunki oferują poszczególne banki.

Jakie trzeba spełniać warunki, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Żeby móc starać się o kredyt hipoteczny trzeba w pierwszej kolejności posiadać wybraną nieruchomość lub mieć projekt jej budowy. Trzeba również osiągać odpowiednio wysoki dochód, dzięki któremu będzie się miało zdolność kredytową. Każdy bank liczy ją w inny sposób, dlatego nieraz dochodzi do sytuacji, że w jednym jest ona na poziomie np. 300 tys zł, a w drugim wynosi jedynie 100 tys zł. Oprócz zarobków wpływ na nią mają aktualne zobowiązania, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz dotychczasowa historia kredytowa.

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy dostaniemy kredyt, jest wkład własny. W chwili obecnej nie ma możliwości, żeby bank sfinansował w 100% zakup nieruchomości lub jej budowę. Niektóre z nich wymagają jeszcze 10% wkładu od klienta, jednak w większości instytucji próg ten wynosi już 20, 30 a nawet 40%. Jego najbardziej popularną formą jest gotówka, a w przypadku budowy zakupu może nią być również posiadana działka.

Dodaj komentarz