kredyt w banku

Najtańsze kredyty gotówkowe na rynku

Kredyty gotówkowe oferowane przez poszczególne banki różnią się od siebie zarówno oprocentowaniem, jak i prowizją. Na który element powinno zwracać się największą uwagę? Gdzie szukać najlepszych i najtańszych ofert? Zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Kredyty gotówkowe z niskim oprocentowaniem

Zapewne kilka razy zdarzyło Ci się natknąć na reklamę banku, która zachęcała do skorzystania z kredytu z niskim oprocentowaniem. Jednak na dole reklamy zawsze znajdował się tekst, napisany małą czcionką, na który mało kto zwracał uwagę. A z niego wynikało, że kredyt z atrakcyjnym oprocentowaniem, wcale nie jest najtańszą opcją na rynku. Dlaczego? Bo niskie oprocentowanie bardzo często połączone jest z wysoką prowizją. Banki nie są instytucjami charytatywnymi, funkcjonują po to, żeby zarabiać. Dlatego między oprocentowaniem, a prowizją istnieje bardzo często pewna zależność. Im niższe oprocentowanie, tym wyższa prowizja. I odwrotnie.

Od czas do czasu można spotkać się również z ofertami kredytów gotówkowych z oprocentowaniem nominalnym wynoszącym 0%. Czy to oznacza, że możemy skorzystać z darmowego kredytu? Absolutnie nie. Oferta ta wiąże się z dość wysoką prowizją, która w tym przypadku stanowi jedyny zarobek banku. Dlatego chcą wybrać najtańsze kredyty gotówkowe nie możemy kierować się tylko samym oprocentowaniem nominalnym.

Czy kredyt gotówkowy z wyższym oprocentowaniem może być tańszy od tego z niższym?

Większość osób pewnie odpowie, że nie i w wielu przypadkach będą mieli rację. My jednak udowodnimy, że w niektórych sytuacjach może się tak wydarzyć. Dla lepszego zobrazowania całej sytuacji posłużymy się pewnym przykładem:

Marek postanowił skorzystać z kredytu gotówkowego. Potrzebuje pożyczyć 50 tysięcy złotych na okres 60 miesięcy (5 lat). Porównując wiele ofert kredytowych jego uwagę zwróciły dwie oferty – jedna z najniższym oprocentowaniem, a druga z najniższą prowizją.

Bank A – Kwota kredytu: 50.000 zł, okres kredytowania: 120 miesięcy, oprocentowanie nominalne: 4,99%, prowizja: 10%, wysokość raty: 1037 zł, całkowita kwota do spłaty: 62.259 zł

Bank B – Kwota kredytu: 50.000 zł, okres kredytowania: 120 miesięcy, oprocentowanie nominalne: 7,99%, prowizja: 0%, wysokość raty: 1013 zł, całkowita kwota do spłaty: 60.814 zł

Jak widać na powyższym przykładzie kredyt z wyższym oprocentowaniem może być tańszy od tego z niższym – czynnikiem decydującym jest tutaj akurat prowizja. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę wybierając kredyty gotówkowe?

W pierwszej kolejności porównaj wysokość raty i RRSO

Jeżeli chcemy wybrać najtańszy kredyt gotówkowy, to musimy patrzeć na jak najniższe koszty. Dlatego, gdy korzystamy z rankingu kredytowego dostępnego na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/ to musimy sortować wyniki właśnie według raty lub RRSO. To te dwie wartości są najważniejsze i w nich zawarte są wszystkie koszty związane z kredytem. Dlatego nie zwracajmy aż tak dużej uwagi na samo oprocentowania albo na to, że dany kredyt jest bez prowizji. Takie informacje, jak widać, nie mówią nam wszystkiego o ofercie.

Dodaj komentarz