obliczanie kosztow pozyczki

Jak obliczyć RRSO ?

Porównując liczne oferty kredytów lub pożyczek, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich oprocentowanie. Jednak wskaźnik oprocentowania nie do końca jest wyznacznikiem atrakcyjności oferty pożyczki lub kredytu. Tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest RRSO – to właśnie ten wskaźnik jest najważniejszy dla określenia kosztu kredytu. Jak obliczyć RRSO oraz czym w ogóle jest RRSO?

RRSO – tajemniczy skrót

RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu lub pożyczki. Instytucje finansowe, od których pożyczamy pieniądze zwykle pobierają opłaty za udzielenie kredytów. RRSO to taki wskaźnik kosztów zaciągniętej pożyczki. Innymi słowy – dzięki RRSO dowiadujemy się, ile musimy zapłacić za udzieloną nam przez bank pożyczkę lub kredyt.

Co zawiera RRSO?

Na wysokość wskaźnika RRSO składa się kilka elementów. Najważniejsze z nich to prowizja, którą pobiera pożyczkodawca za udzielenie kredytu. Następnie, oprocentowanie nominalne, czyli wysokość odsetek w skali rocznej za udzielony nam kredyt, a także wszelkie koszty dodatkowe, jak na przykład ubezpieczenia do zaciągniętego kredytu, które często są wymagane przez instytucje bankowe. Dlatego ważne jest, aby porównując oferty firm pożyczkowych czy banków, zwracać uwagę przede wszystkim na RRSO, a nie tylko na wysokość oprocentowania danego produktu.

Jak obliczyć RRSO?

Najprostszym sposobem na obliczenie RRSO jest skorzystanie z dostępnych w internecie kalkulatorów, dzięki którym bez problemów obliczymy rzeczywisty koszt proponowanego kredytu lub pożyczki. Kalkulator RRSO poprosi nas o takie dane, jak: kwota pożyczki, oprocentowanie oraz okres spłaty zobowiązania, prowizja oraz wspomniane koszty dodatkowe. Wszystkich tych informacji udzieli nam pożyczkodawca, są one jawne i każda instytucja finansowa jest zobowiązana do przedstawienia ich klientowi.

Obracając się w temacie RRSO często słyszymy o RRSO 0%. Należy jednak pamiętać, iż zerowe RRSO dotyczy jedynie pożyczek, które możemy otrzymać również w tzw. parabankach czy firmach pożyczkowych, natomiast jeśli chodzi o kredyty – mogą być one udzielane jedynie przez banki i w przypadku kredytów RRSO zawsze kosztuje.

Dodaj komentarz