kredyt dla firm

Który kredyt dla firm wybrać po zakończeniu pandemii?

Kredyt dla firm to temat szeroko komentowany w mediach, szczególnie w perspektywie aktualnej sytuacji epidemicznej. Poprzez rozprzestrzenienie się COVID-19 nastąpiła całkowita modyfikacja optyki gospodarczej. Załamanie ekonomii światowej odbiło się przede wszystkim na przedsiębiorcach, a skutki pandemii widoczne będą jeszcze długo. Jakie opcje posiada przedsiębiorca w Polsce? Czy oprócz pomocy rządu w ramach programu Tarczy Antykryzysowej można wspomóc się dodatkowymi źródłami kredytowymi? Jakie to będzie mieć konsekwencje na dłuższą metę?

Dokładna analiza obecnej sytuacji i wyciągnięcie wniosków

Podczas aktualnej sytuacji powinniśmy się kierować przede wszystkim rozsądkiem. Najważniejszym zadaniem niewątpliwie jest oszacowanie własnych przychodów i udzielenie sobie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

1). Na jaki cel chciałbym wydać pożyczone pieniądze? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że środki zainwestowane w dany podmiot zaprocentują w rzeczywistości po pandemii?

2). Czy dysponuję wkładem własnym, który w znacznej mierze spowoduje, że banki prędzej udzielą kredytu?

3). Jak duże ryzyko jestem w stanie podjąć, aby wznowić działalność po ustaniu pandemii COVID-19?

Na podstawie wniosków wyciągniętych z udzielonych odpowiedzi należy zapoznać się z dostępnymi kredytami dla firm i zwrócić się do wybranego banku. 

Rodzaje kredytów

Do najpopularniejszych opcji należą:

kredyt dla firm odnawialny na rachunku firmowym. Stanowi opcję najczęściej wybieraną podczas utraty płynności finansowej przedsiębiorcy. Gdy zabraknie nam środków na koncie, dalej będziemy mogli wykorzystywać środki w ramach ustalonego wcześniej debetu. Niewątpliwą zaletą kredytu odnawialnego na rachunku firmowym jest fakt, iż nie trzeba co miesiąc składać nowego wniosku o udzielenie pożyczki i dopełniać wszystkich skomplikowanych operacji. Kolejny plus stanowi pobieranie odsetek wyłącznie od pożyczonej kwoty. W zależności od wysokości pobranych środków, bank nalicza odsetki. 

kredyt obrotowy. Ten kredyt dla firm jest zaciągany przez przedsiębiorcę na uregulowanie bieżących zobowiązań, wśród których wymienia się przede wszystkim wypłatę wynagrodzeń pracownikom. Na kredyt obrotowy decydują się przeważnie większe firmy, których kapitał został „zamrożony” u kontrahentów, co powoduje, że pomimo dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa, płynność finansowa nie zawsze jest wystarczająca.

kredyt inwestycyjny. Zaciągają go firmy o długim stażu działania (przynajmniej rok funkcjonowania na rynku). Przeznacza się go na inwestowanie w sprzęt, modernizację zakładu itd. Ze względu na duże kwoty, spłata rozłożona jest na kilka, bądź nawet kilkanaście lat.

kredyt lombardowy. Udzielany pod zastaw nieruchomości i stanowi „deskę ratunkową” przedsiębiorców, którzy próbują, poprzez świadczenia finansowe, rozwinąć firmę, aby uniknąć upadku.

Podsumowanie – kredyt dla firm

Aktualna sytuacja epidemiczna to szczególnie trudny czas dla prywatnych przedsiębiorców. Warto przed wnioskowaniem o udzielenie jakiegokolwiek kredytu rozważyć kilka razy własną sytuację materialną i możliwość rzeczywistej spłaty pobranego świadczenia. 

Dodaj komentarz