zgloszenie pozyczki do urzedu skarbowego

Urząd Skarbowy, a pożyczki – kiedy należy zgłaszać zobowiązania ?

Niejednokrotnie u wielu osób zdarza się, iż zachodzi nagła potrzeba dodatkowych środków finansowych w celu sfinansowania swoich bieżących potrzeb. W tym celu jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych źródeł pozyskania tego rodzaju dodatkowych środków jest pożyczka w banku lub innej instytucji finansowej. Większość osób, uważa, iż pożyczając pieniądze oraz zwracając je z procentem danej instytucji nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu do Urzędu Skarbowego. Bywają jednak takie sytuacje, gdzie taką pożyczkę należy zgłosić.

W jakich sytuacjach pożyczka nie podlega opodatkowaniu?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa pożyczka nie podlega opodatkowaniu jeśli została ona udzielona pożyczkobiorcy przez instytucje, która profesjonalnie zajmuje się działalnością kredytową i finansową. Innymi słowy – wszelkiego rodzaju instytucje takie jak banki, parabanki oraz przedsiębiorstwa udzielające pożyczek mogą nam udzielać pożyczek i nie ma konieczności ze strony pożyczkobiorcy zgłaszania takiego faktu do Urzędu Skarbowego.

Inaczej ma się jednak sytuacja w momencie, gdy pożyczki udziela osoba prywatna. Może to być na przykład znajomy, członek rodziny, współmałżonek ale także prywatna instytucja taka jak niektóre firmy pożyczkowe online. Obowiązują tutaj inne zasady, które nakładają konieczność zgłoszenia takiego faktu i odprowadzenia należnego podatku do Urzędu Skarbowego. Kluczowymi czynnikami są tutaj wysokość zaciągniętego długu oraz okres na jaki środki zostały pożyczone przez osobę prywatną. Istotną kwestią jest tutaj kwota opodatkowania – 9637 PLN. Jeśli na przestrzeni ostatnich 5 lat nie została nam udzielona pożyczka na taką sumę lub wyższą nie należy się martwić opodatkowaniem i zgłaszaniem tego do Urzędu Skarbowego.

Nieoprocentowana pożyczka – czy takie świadczenie należy zgłosić?

Nieco inaczej ma się jednak sytuacja w przypadku nieoprocentowanych pożyczek. Często zdarza się, iż członkowie rodziny lub znajomi udzielają pożyczkobiorcom wsparcia finansowego nie podpisując żadnych umów i nie określając oprocentowania pożyczonych środków. Fiskus może jednak obciążyć nas podatkiem z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Brak znajomości tej wiedzy oraz brak świadomości zagadnień podatkowo-prawnych dotyczących pożyczki może nas kosztować między 2% a 20% całkowitego kapitału pożyczonego.

Warto wobec tego wiedzieć, iż takie świadczenia muszą być zgłaszane do Urzędu Skarbowego i konsultowane ze specjalistami w branży podatkowo-prawnej. Dzięki temu można uniknąć przykrych rozczarowań w przyszłości.

Kiedy należy również zgłosić otrzymaną pożyczkę do Urzędu Skarbowego?

W sytuacji, gdy nie spełniamy warunków zwolnienia z tytułu przekroczenia kwoty pożyczki wolnej od podatku należy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. Należy tego dokonać wypełniając specjalny formularz PCC-3 w terminie maksymalnie 14 dni od daty dokonania transakcji. Dodatkowo udzieloną pożyczkę należy udokumentować w postaci wyciągu z rachunku bankowego lub przekazu pocztowego celem okazania w Urzędzie Skarbowym.

Dodatkowych informacji oraz ciekawostek można znaleźć pod podanym linkiem https://www.zyciepabianic.pl/styl-zycia/wspanialy-czas-wakacyjnych-wojazy.html

Dodaj komentarz