pozyczki pozabankowe

Pożyczki w parabankach, czyli współczesna lichwa

Lichwa to wyraz, który w potocznym przekonaniu ma wydźwięk raczej archaiczny. Tymczasem to stare słowo niestety wciąż bardzo często znajduje zastosowanie w odniesieniu do sposobu działalności wielu podmiotów zajmujących się udzielaniem pożyczek.

To prawda, że w naszym kraju wprowadzono liczne regulacje, dzięki którym sektor pożyczek pozabankowych co do zasady stał się znacznie bezpieczniejszy i znacznie bardziej przejrzysty dla klientów, niż miało to miejsce wcześniej. Również dzisiejsze nowoczesne instytucje pożyczkowe nie mają już nic wspólnego z niesławnymi firmami parabankowymi, jakie działały na naszym kraju jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Czy jednak oznacza to, że tak zwana szara strefa w odniesieniu do szeroko rozumianego sektora pożyczkowego całkowicie przestała istnieć? Niestety, tak się nie stało. Klienci nie posiadający odpowiedniej wiedzy na temat określonych mechanizmów prawnych, które regulują działanie sektora pożyczkowego, wciąż z dużą dozą ryzyka mogą natrafić na pożyczki u lichwiarzy.

Jak więc można odróżnić firmę lichwiarską, działającą na zasadzie omijania polskich przepisów od rzetelnej i wiarygodnej instytucji pożyczkowej? I w jaki sposób możemy zareagować, gdy mamy do czynienia z podmiotem nierzetelnym oraz stosującym wątpliwe praktyki? Postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Instytucja pożyczkowa a firma parabankowa: jak można je odróżnić?

W potocznym języku takie terminy, jak “firma pożyczkowa”, “instytucja pożyczkowa” czy też “parabank” bardzo często są używane w sposób całkowicie zamienny, tak jakby każdy z tych terminów miał dokładnie ten sam desygnat. Tymczasem warto mieć świadomość, że istnieje naprawdę ogromna różnica zarówno formalna, jak i praktyczna różnica pomiędzy instytucją pożyczkową a tzw. parabankiem, czyli miejscem gdzie znajdziemy pożyczki u lichwiarzy.

Przede wszystkim, instytucje pożyczkowe podlegają regularnej kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystkie rzetelne instytucje pożyczkowe widnieją również w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przy KNF. Instytucje pożyczkowe nie mogą działać w sposób dowolny: muszą posiadać odpowiednie zezwolenie a także postępować zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Co można natomiast powiedzieć o parabankach? Jak przystało na podmioty przynależące do szarej strefy, są to firmy bardzo często o wątpliwym statusie prawnym oraz stosujące różne kontrowersyjne lub wręcz niezgodne z prawem metody. Wiele z tego rodzaju podmiotów widnieje np. na Liście Ostrzeżeń KNF lub na liście Ostrzeżeń Konsumenckich Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak chronić się przed lichwą?

Na szczęście, przed takimi zagrożeniami, jak pożyczki u lichwiarzy możemy dość łatwo się bronić. Przede wszystkim, zawsze należy sprawdzać status naszego potencjalnego pożyczkodawcy. Jeżeli podmiot taki udziela pożyczek a jednocześnie nie widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, powinno to stanowić dla nas istotny sygnał ostrzegawczy. Oczywiście, oprócz tego warto sprawdzić również Listę Ostrzeżeń KNF oraz Ostrzeżenia Konsumenckie UKOiK.

Co jednak możemy zrobić, jeżeli już padliśmy ofiarą nieuczciwej firmy? Przede wszystkim sprawę taką warto zgłosić do Rzecznika Finansowego. Jeżeli zaś praktyki parabanku wykazują charakter godzący w tzw. zbiorowy interes klientów(tj.  polegają na udzielaniu klientowi błędnych informacji lub zawieraniu w umowach klauzul niedozwolonych) sprawą z pewnością zainteresuje się także UOKiK.

Pamiętajmy również, że do nieuczciwych praktyk zalicza się także naliczanie zbyt wysokich kosztów pożyczki: maksymalną wysokość zarówno RRSO, jak też kosztów dodatkowych precyzyjnie określają przepisy Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Dodaj komentarz