Ranking kart kredytowych – najlepsze karty kredytowe

Karta kredytowa jest odmianą karty płatniczej, jaką większość klientów banku stosuje w codziennych zakupach. W swojej zewnętrznej postaci niczym nie różni się od karty płatniczej. Podczas zakupów obie karty przesuwa się przez czytnik, wbija PIN ( lub nie, zależy od kwoty zakupu) i w ten sposób dokonuje się transakcji. Podstawowa różnica pomiędzy obiema kartami polega na odmiennym źródle, z którego pochodzą pieniądze. Karta płatnicza wykorzystuje środki zgromadzone na rachunku bankowym przez właściciela konta, klienta banku.

Natomiast karta kredytowa pobiera środki z rachunku kredytowego, na którym znajdują się środki przelane przez bank na podstawie odrębnej umowy z klientem. Posiadanie karty kredytowej ( nie każdy klient banku ją otrzyma) wiąże się z wieloma możliwościami, ale też obowiązkami wpływającymi na funkcjonowanie i poziom życia kredytobiorcy.

Dlatego tak jak w przypadku każdego innego produktu bankowego, decydując się na tę formę współpracy z bankiem, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy a przede wszystkim, poprzez porównanie kart kredytowych, wybrać optymalny dla swojej sytuacji finansowej produkt. 

Ostatnia aktualizacja: 16 Maja 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
AXI Card
Nie
Promocja
83,54 %
RRSO
Tak
? warunkiem jest aktywne korzystanie z karty
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Twisto
Nie
Promocja
67,15 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta kredytowa z rabatami do 1200zł!
Nie
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? Gdy dokonasz transakcji o wartości min. 1000 zł miesięcznie, inaczej 12 zł miesięcznie.
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Cardina
Nie
Promocja
144 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
TurboKARTA
Tak
? w promocji „Zakupy z premią” aż 5% zwrotu w samodzielnych myjniach samochodowych, 3% zwrotu w restauracjach, a także pubach, kawiarniach oraz fast foodach oraz 1% zwrotu za paliwo i inne zakupy na stacjach paliw.
Promocja
18,88 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa z voucherem 400 zł do Biedronki
Tak
? Voucher 400 zł do Biedronki
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? W pierwszym roku do zniesienia opłaty za kartę wystarczy dokonać transakcji o wartości min. 300 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach do zniesienia opłaty za kartę minimalna wartość transakcji wynosi 1000 zł. Jeśli nie dokonasz płatności na wskazaną kwotę, opłata za obsługę karty wyniesie 12 zł miesięcznie – to tylko 40 groszy dziennie!
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta kredytowa "300 zł do Allegro"
Tak
? do 300 zł do Allegro w formie e-kodów
Promocja
22,13 %
? Mastercard Standard
RRSO
Tak
? nie płać za kartę - 0 zł za pierwszy rok
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa z voucherem do Allegro
Tak
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? 0 zł za wydanie i użytkowanie karty – wtedy, gdy jej używasz W pierwszym roku do zniesienia opłaty za kartę wystarczy dokonać transakcji o wartości min. 300 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach do zniesienia opłaty za kartę minimalna wartość transakcji wynosi 1000 zł. Jeśli nie dokonasz płatności na wskazaną kwotę, opłata za obsługę karty wyniesie 12 zł miesięcznie – to tylko 40 groszy dziennie!
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa Citibank-BP Motokarta
Tak
? „Zdobądź do 720 zł z Kartą Kredytową Citibank-BP Motokarta- Edycja VII”
Promocja
13,24 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa Citi Simplicity ze zwrotem do 660 zł
Tak
? do 660 zł zwrotu
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? W pierwszym roku do zniesienia opłaty za kartę wystarczy dokonać transakcji o wartości min. 300 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach do zniesienia opłaty za kartę minimalna wartość transakcji wynosi 1000 zł. Jeśli nie dokonasz płatności na wskazaną kwotę, opłata za obsługę karty wyniesie 12 zł miesięcznie
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta kredytowa z żubrem
Nie
Promocja
18,24 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa
Nie
Promocja
19,78 %
RRSO
-
» SPRAWDŹ «

Jak wybierać kartę kredytową? 

Każda porównywarka kart kredytowych bierze pod uwagę takie same kryteria. Bez względu na to, jak bardzo wydają się one korzystne, zawsze trzeba pamiętać, że karty kredytowe umożliwiają korzystanie z pieniędzy należących do banku. To bank określi limit kwoty z jakiej klient może korzystać i to bank określa warunki, czyli koszty przede wszystkim, jakie klient będzie musiał ponosić. 

Dobierając kartę do swoich potrzeb należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ma się zamiar z niej korzystać. Umiejętne i świadome korzystanie z tej formy może w bardzo dużym stopniu ograniczyć nasze zobowiązania związane z obsługą  konta. 

Darmowa karta kredytowa

 Klient banku racjonalnie podchodzący do możliwości jakie daje karta kredytowa, wykorzystuje tzw. okres bezodsetkowy. Karta kredytowa za darmo polega na takim sposobie użytkowania, by wykorzystane środki nie generowały odsetek. Zwykle bank na spłatę długu bez naliczania dodatkowych kosztów daje klientowi 50 dni. Kwota spłaty karty zostaje naliczana za konkretny okres rozliczeniowy. Spłata zadłużenia bez dodatkowych kosztów jest zatem możliwa w okresie ok. 3 tygodni od zamknięcia ostatniego okresu rozliczeniowego. Dla użytkownika karty ważnym udogodnieniem jest też spłata zakupów w ratach, co wiąże się już niestety z naliczaniem odsetek. 

Niektóre banki oferują swoim klientom jasno zdefiniowany sposób na obniżenie kosztów obsługi karty. Wystarczy wykonać w każdym miesiącu określoną przez instytucję ilość transakcji bezgotówkowych, by uniknąć choćby rocznej czy miesięcznej opłaty za posiadanie karty. 

Z jakich kosztów składa się karta kredytowa

W wyborze oferty konkretnego banku pomoże nam dokładna analiza wszystkich kosztów wynikających z użytkowania karty kredytowej. Trudno zakładać, że zawsze uda się spłacić dług w taki sposób, by nie wygenerował on odsetek. Na koszty obsługi karty kredytowej zwykle składa się: 

  • opłata za wydanie karty- w przypadku standardowej karty kredytowej banki rzadko pobierają opłatę, ale opłata dla karty premium może już wynieść kilkaset zł. rocznie
  • roczna albo miesięczna opłata za korzystanie z karty, zwykle jest to kwota wynosząca kilka lub kilkanaście złotych
  • oprocentowanie wykorzystanych środków spłacanych po upływie każdego okresu bezodsetkowego
  • prowizja za realizację transakcji gotówkowych, to zwykle najwyższy proporcjonalnie koszt wszystkich usług związanych z korzystaniem z karty, tworzy się przy każdej wypłacie gotówki z bankomatu, tego rodzaju transakcje nie wlicza się zwykle do okresu bezodsetkowego i prowizja powstaje od razu

Za wypłatę gotówki z bankomatu bank nalicza prowizję średnio 3-4%, zwykle jednak nie mniej niż 5-10zł i natychmiast nalicza jeszcze odsetki za wykorzystaną kwotę. Dlatego jest to najmniej ekonomiczny sposób korzystania z karty kredytowej.

Czy osoby zadłużone mają szansę dostać kartę kredytową?

Karta kredytowa dla zadłużonych to produkt finansowy oferowany przede wszystkim przez instytucje pozabankowe, ale zdarza się, że również banki oferują swoim stałym klientom takie rozwiązanie. Nie można jednak ukrywać, że zwykle koszt takiej karty jest wyższy niż standardowy. Dotyczy to w szczególności miesięcznej opłaty za użytkowanie karty oraz prowizji za wypłaty gotówkowe. Zwykle jednak klienci znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji mogą liczyć na różnego rodzaju odroczenia, przesunięcia płatności, zamrożenia a nawet wakacje kredytowe. Jednak te usługi również związane są dodatkowymi opłatami. 

Jak założyć kartę kredytową przez internet

Karta kredytowa online to usługa stosowana przez banki bardzo często w okresie promocyjnym. Na stronach banku ukazuje się wówczas komunikat określający warunki otrzymania karty i jej użytkowania. Aby stać się posiadaczem karty nie wychodząc z domu wystarczy wypełnić formularz wiszący na stronie i czekać na kuriera. Korzystający z tego rodzaju promocji mogą liczyć na różnorodne profity, mogą to być:

  • atrakcyjne vouchery lub bony zakupowe do określonych sieci handlowych
  • niskie koszty obsługi karty kredytowej
  • bezpłatna karta kredytowa online
  • karta bez opłat rocznych i miesięcznych, jednak pod pewnymi warunkami

Tego rodzaju promocje kierowane są zwykle do nowych klientów banku, takich którzy przez ostatnie lata nie posiadali karty kredytowej w danym banku. W ten sposób instytucje przywiązują do siebie klientów nie do końca zdecydowanych na długofalową współpracę. Im więcej produktów bankowych wykorzystuje dany klient, tym trudniej będzie mu później zrezygnować dobrowolnie z usług placówki. 

Karta kredytowa od ręki

Karta kredytowa od ręki to szybki i nieskomplikowany sposób na otrzymanie tego produktu bankowego. Czy jest on jednak możliwy? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Zwykle decyzja o przyznaniu karty poprzedzona jest analizą przez bank szeregu dokumentów. Bank sprawdza czy klient posiada stały dochód i w jakiej wysokości, gdzie jest zatrudniony i na jakich warunkach, sprawdza również historię w BIK. Zebrane informacje mają oczywiście odpowiedzieć na pytanie, czy dany klient jest w stanie sprostać wymogom posiadania karty kredytowej, ale też, co ważniejsze, jaki limit kredytu można mu przyznać. 

Istnieje opcja karty kredytowej od ręki, najczęściej wówczas, gdy bank doskonale zna historię swojego klienta a wszelkie zastosowane algorytmy dają pozytywne wyniki oraz na podstawie powtarzalności działań wskazują maksymalną kwotę do wykorzystania kartą. Wówczas bank kierując się wyłącznie posiadanymi już wcześniej informacjami, a przede wszystkim historią kredytową, uruchamia swój produkt. 

Karta kredytowa, gdzie najlepiej założyć? 

Starając się o przyznanie karty kredytowej najlepiej zacząć od banku, w którym korzysta się z innych usług bankowych. Długotrwała współpraca z bankiem, zwłaszcza bezkonfliktowa znacząco ułatwia otrzymanie wszelkich produktów finansowych. Poważniejsze kłopoty ze spłatą i tak zostaną oznaczone w BIK, dlatego zmiana banku nie rozwiązuje wcale problemów. Chyba, że dana instytucja będzie zdeterminowana pozyskiwaniem nowych klientów i zaakceptuje poważne kompromisy.