inwestowanie

Bezpieczne inwestowanie – jak pomnażać pieniądze bez ryzyka?

Inwestowanie to jedna z najczęściej poruszanych kwestii w finansowym gronie tematów. Wiele osób z chęcią pomnożyłoby swoje oszczędności i zainwestowało pieniądze. Obawiają się oni jednak ryzyka, jakie grozi nam podczas różnych inwestycji. Są jednak w pełni bezpieczne sposoby inwestowania lub takie, w których ryzyko jest tylko teoretyczne. Pozwalają one pomnażać pieniądze bez zbędnego ryzyka i cieszyć się zarobionymi środkami bez obaw o utratę kapitału. Jakie są to zatem sposoby? Wszystkie je przedstawiamy poniżej.

Lokaty bankowe 2% – 5%

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym sposobem inwestowania są lokaty bankowe. Są one oferowane przez wszystkie banki. Na rynku mamy do wyboru wiele różnego rodzaju lokat. Decydując się na nie, możemy zarobić kwoty od ok. 2% do nawet 5% w skali roku. Lokaty bankowe są gwarantowane przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro. Blisko pół miliona złotych jest zatem na lokacie bankowej zupełnie bezpieczne. W razie upadku banku w ciągu kilku – kilkunastu tygodni pieniądze są nam zwracane, a my nie musimy się martwić o utratę swojego kapitału. Lokaty można założyć bezpośrednio w bankach. Warto również korzystać z promocji np. dla nowych klientów czy promocji okresowych gdzie możemy otrzymać znacznie korzystniejsze oprocentowanie niż na typowej lokacie.

Obligacje państwowe

Kolejnym sposobem na bezpieczne inwestowanie pieniędzy są obligacje państwowe. Są one emitowane corocznie przez państwo polskie. Mają one formę pożyczki, której udzielamy państwu w zamian za zarobek. Obligacje mają ok. kilkuprocentowe oprocentowanie. Ich zakup jest ogólnodostępny, a do wyboru otrzymujemy zarówno obligacje na kilka miesięcy, rok lub kilka — kilkanaście lat. Im dłuższy jest okres obligacji, tym wyższe oprocentowanie. Dzięki temu możemy wybrać różne opcje inwestować dowolnie dla swoich pieniędzy. Sposób ten jest na tyle bezpieczny, że nie musimy obawiać się o swój kapitał. Gwarantem obligacji jest państwo i aby stracić swoje pieniądze musiałoby ono zbankrutować, co jest praktycznie niemożliwe. Inwestowanie w obligacje jest bardzo bezpieczne.

Bankowe produkty strukturyzowane — fundusze inwestycyjne

Bardzo ciekawym kolejnym sposobem na inwestowanie są bankowe produkty strukturyzowane i fundusze inwestycyjne. Ich główna zasada działania polega na tym, iż przekazujemy do funduszu swoje środki, a specjaliści banku obracają nimi np. na giełdzie czy inwestują je np. w indeksy znanych marek. Poziom bezpieczeństwa jest różny w zależności od wybranej opcji. Produkty strukturyzowane składają się przykładowo z 2 części. Pierwsza — większa część np. 80% pracuje dla nas na lokacie bankowej, a mniejsza 20-procentowa jest inwestowana w ryzykowne akcje czy na giełdzie. W razie niepowodzenia inwestycji po roku otrzymujemy tyle pieniędzy, ile wpłaciliśmy — bez profitów, a w razie sukcesu funduszu np. 8% czy 10%. Jest to ciekawe rozwiązanie warte zastanowienia się, gdyż w nim ryzykujemy jedynie ewentualne zyski. Przed podjęciem decyzji koniecznie trzeba porozmawiać z doradcą o stopniu ryzyka i upewnić się, czy rzeczywiście nasze pieniądze są bezpieczne.

Dodaj komentarz